Korkutan deprem tahmini… Sadece 48 saat kaldı… Herkes tahmini tutmasın diye dua ediyor….

Kahramanmaraş merkezli felaketi önceden tahmin ederek dünyaya ismini duyuran Hollandalı deprem uzmanı Frank Hoogerbeets’ten bir korkutan açıklama daha geldi. Hoogerbeets, 48 saat süre vermişti ardından yaşananlar tüm dünyayı şaşkına çevirdi.

Hollandalı deprem bilimci Frank Hoogerbeets, 6 Şubat için yaptığı tahmin ile dikkatleri üzerine çekti. Kahramanmaraş merkezli depremler için önceden uyaran Hoogerbeets, yeni bir felakete daha işaret etti.

Frank Hoogerbeets, 48 saat içinde Pakistan’da büyük bir depremin olabileceğini söyledi. Hoogerbeets, ülkede bulunan faydaki elektrik akışını inceleyerek bu düşünceye vardığını belirtti. Bu açıklama sonrası Pakistan’da panik havası oluştu. Pakistan Meteoroloji Dairesi ise bu iddialara henüz bir cevap vermedi.

Öte yandan, Afganistan’ın Herat eyaletinde dün yerel saatle 11.00’de 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Eyalet daha sonra 5,5, 4,7, 6,3, 5,9, 4,6, 4,8 ve 4,9 büyüklüğünde artçılarla sarsıldı. Afete 2 bin 400 kişi hayatını kaybetti. 9 bin 240 kişi ise yaralı olarak kurtarıldı. 2 binden fazla kişinin halen enkaz altında olduğunu düşünülüyor.

Frank Hoogerbets, Avustralyalı bir araştırmacıdır. Gezegen hareketleri ve güneş sistemi üzerinden deprem tahminleri yapan Hoogerbets, ayrıca söz yazarlığı ve şarkıcılık da yapıyor. “En İyi Avustralyalı Gökbilimciler” listesinde üç sırada yer alan araştırmacı, 2002’de “Ditrianum” isimli siteyi kurdu. Deprem ile ilgili tahminleri YouTube kanalından ya da 1 milyon 300 binden fala takipçisi bulunan Twitter hesabından paylaşım yaparak yayınlıyor.

Türkiye gazetesine göre; Frank Hoogerbets’in, 20 Nisan 2015 tarihinde yaptığı ilk deprem tahmininin ardından, 25 Nisan 2015’te Nepal’de 7,8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x