ABD’de istihdam verileri açıklandı: Ons altın 2 bin dolara tırmandı

ABD Çalışma Bakanlığı ekim ayına ilişkin istihdam verilerini yayımladı. Buna göre piyasa beklentisi 180 bin seviyesinde olan tarım dışı istihdam 150 bin seviyesinde gerçekleşti. Ekim ayında ülkede işsizlik oranı ise yüzde 3,9 olurken, piyasanın işsizlik beklentisi ise yüzde 3,8 seviyesindeydi. Ülkede eylül ayında da işsizlik oranı yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Fed’in enflasyon göstergeleri açısından kritik öneme sahip ortalama saatlik kazançlardaki artış ise yıllık bazda beklentileri aştı. Buna göre, yıllık bazda ortalama saatlik kazançlardaki artış beklentisi yüzde 4 olurken, ortalama saatlik kazançlardaki artış yüzde 4,1 seviyesinde gerçekleşti.

Ekim ayında ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre aylık bazda ise yüzde 0,2 artış gösterdi. Bu veriye ilişkin beklenti ise yüzde 0,3 olarak belirlenmişti. ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası ons altın ise 1987 dolardan 2 bin dolar seviyesine kadar yükseldi.

İstihdam verileri için öncü göstergelerden biri olan ADP verisi, ABD’de şirketlerin ekim ayında 113 bin ile 150 bin seviyesindeki beklentinin altında istihdam yarattıklarını ortaya koymuştu.

Haftalık işsizlik maaşına başvurular ise ekim ayında 217 bin ile tahminlerin biraz üzerinde artarken, devam eden işsizlik maaşı başvuruları art arda altıncı haftada yükselmişti. Bu da işini kaybedenlerin yeni iş bulmakta daha fazla zorluk yaşamaya başladığına işaret etmişti. (EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x