ABD sınırları zorluyor… Yeni silahı Ukrayna’da test edecek

ABD Savunma Bakanlığı test aşamasını yeni tamamladığı uzun menzil hassasiyete sahip Karadan Ateşlenen Küçük Çaplı Bombaları (GLSDB) Ukrayna’ya gönderme kararı aldı. Politico’ya konuşan konuyla ilgili 4 kaynak, Boeing tarafından üretilen bombaların kısa süre içinde Ukrayna’ya ulaşacağını belirtirken, GLSDB’lerin henüz ABD ordusunun envanterinde dahi olmadığına dikkat çekti. Yeni bombaların 145 kilometre menzile sahip olduğunu belirten bir ABD’li yetkili, “Bu silahlar Ukrayna’nın uzun menzil cephaneliğini tamamlayacak ve onlara daha önce sahip olmadıkları derin bir vuruş kabiliyeti sağlayacak.

Pentagon Sözcüsü Pat Ryder, “operasyonel güvenliği” gerekçe göstererek konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti. Ryder, “Ukrayna’nın tedarik ettiğimiz silahları olabildiğince çabuk teslim alması ve kullanmaya hazır olması için Kiev’le ve endüstrideki ortaklarımızla yakın çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu. 110 kiloluk güdümlü bombalardan uyarlanan GLSDB’ler yerleştirildikleri füzelerle birlikte birçok ateşleyiciden fırlatılabiliyor.

ABD ordusunun envanterinde GLSDB’lerin havadan ateşlenebilen benzer bir versiyonu bulunsa da karadan ateşlenebilen yeni tür henüz envantere girmiş değil. İlk kez Ukrayna’da test edilecek yeni bombaların, Kiev’in uzun menzilli silah stoğunun önemli bir parçası olması bekleniyor. Daha önce Birleşik Krallık tarafından verilen Storm Shadow ve ABD tarafından verilen ATMS füzeleri, Ukrayna’nın cephe hattının gerisinin Rus lojistik bağlantılarını ve Kırım’ı vurmasını kolaylaştırmıştı.

GLSDB’lerin menzili bu silahlar kadar uzun değil ancak Kiev’in elindeki Storm Shadow ve ATMS stoğunun tükenme aşamasında olduğu tahmin ediliyor.

Sektör kaynaklarına göre, GLSDB’lerin test edileceği Ukrayna sahasında göstereceği performans diğer ülkelerin de bu uzun menzilli bombalara yönelmesine yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x