Psikolojik Rahatsızlığını Açıkladı! Arif Verimli Elon Musk’a Twitter’da İsyan Etti!

Aylardır Twitter’ın ayarlarıyla oynayan Elon Musk’a her geçen gün tepkiler büyüyor. Son olarak Müge Anlı ile Tatlı Sert programında uzun yıllar izlediğimiz Prof. Dr Arif Verimli de isyan bayrağını kaldırdı. Verimli, Musk’ın psikolojik rahatsızlığını belirterek tepki gösterdi.

Geçtiğimiz yıl satın aldığı Twitter’ı aylardır rahat bırakmayan Elon Musk, hem sitenin hem de üyelerin ayarlarıyla fazlasıyla oynadı.

Geçtiğimiz aylarda hatırlarsınız Musk, yeni bir düzenlemeyle kullanıcılara “tweet okuma limiti” getirildiğini duyurmuştu.

Ardından da YouTube gibi Twitter’daki içerik üreticilerinin de görüntülenme başına para kazanabileceğini aktarmıştı.

Son olarak da Musk, Twitter’ın efsaneleşmiş mavi kuşunu ‘X’ logosuyla değiştirdi. Hatta Twitter’ın binasının tepesine bile kocaman bir ‘X’ yerleştirdi.

Bu karara tepki gösterilirken isyan edenlerden biri de uzun yıllar Müge Anlı ile Tatlı Sert programında izlediğimiz Prof. Dr Arif Verimli oldu.

Verimli Twitter’da yaptığı paylaşımda “Her aklına geleni anında yapan dürtüsel ve hipomanik birisin! Bu seni uzaya götürür ama sesini burada duyuran bizlere yeter ettiğin…” dedi.

Hipomani nedir? Belirtileri nelerdir?

Hipomani, insanın bedensel ve psikolojik olarak, kendini alışılmadık şekilde gösteriş, heyecan veya irritabilite (uyarılar aşırı tepki) olarak ifade edebilen, nedensiz, orantısız, doğal olmayan mutluluk, dışa dönüklük ve hareketlilikle karakterize olan sağlıksız bir zihin, ruh hali ve davranış biçimidir.

Belirtileri şunlardır:

-Kişinin uyku gereksiniminde azalma. Bununla berbaber gereğinden az uyusa bile, kişide yorgunluk belirtisi olmayıp, aktif yaşamına devam edebilir.

-Kişinin konuşmasında belirgin miktarda artış olurken; yüksek sesle daha hızlı ve kesintisiz bir konuşma şekli oluşur. 

-Fikir ve düşüncede hızlanma olurken, kişinin aklında çok çeşitli düşünceler oluşur, ancak tek bir noktaya odaklanamaz. Bir fikirden diğerine geçiş gerçekleşir.

-Dikkatin dağınık olması. Kişi belli bir düşünceye odaklanmış olduğundan, başka bir uyaranla ilk düşünceyi unutup diğerinin arkasından gidebilir.

-Aşırı enerji. Oturamama, yerinde duramama gibi sürekli hareket etme isteğinin olması.

-Olumsuz sonuçlar oluşturma olasılığı yüksek olan, kontrolsüz şekilde risk alma, hızlı araba kullanma, tehlikeli sporlar, fazla harcama yapma, daha dikkatsiz ve sorumsuz hareketler sergileme gibi durumların olması.

Kaynak: erdempsikiyatri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x