Kuzey İrlanda Başbakanı: Hamas önemli bir ortak

Kuzey İrlanda lideri Michelle O’Neill, Birleşik Krallık (BK) merkezli LBC radyosunda dün yayımlanan söyleşisinde, Gazze’de ateşkes çağrısı yaparak “Burası çocukların mezarına dönüştü. Uluslararası hukukun mezarına da dönüşmesin” dedi.

Söyleşiyi yapan Britanyalı gazeteci Andrew Marr, Kuzey İrlanda’nın BK’den bağımsızlığını savunan İrlanda Cumhuriyet Ordusu’nun (IRA) da bir zamanlar terör örgütü olarak görüldüğünü fakat sonra Londra yönetimiyle diyaloğa girdiğini hatırlattı.

Marr, bunun ardından siyasetçiye “Dünyada pek çok kişi tarafından terör örgütü olarak görülmesine rağmen Hamas’ın eninde sonunda barışın sağlanması için bir partner olacağını düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

O’Neill da “Evet, diyaloğun ne kadar önemli olduğunu ve çatışmalara son vermenin tek yolunun diyalogtan geçtiğini anlamak için kendi örneğimize bakmamız yeterli.” dedi.

47 yaşındaki lider, uluslararası toplumun da Orta Doğu’daki sorunun çözümü için harekete geçmesi gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: 

“Orta Doğu’da, özellikle de Filistin’de acil bir ateşkese ihtiyaç var. Uluslararası toplumun da hep birlikte ateşkes sağlanması için çaba göstermesi gerekiyor.”

7 Ekim’de başlayan Gazze savaşının ardından Sinn Fein, Filistinlilere destek vererek ateşkes çağrısı yapmıştı. IRA’nın siyasi kanadı olarak değerlendirilen Sinn Fein, Kuzey İrlanda’da iktidardayken, İrlanda Cumhuriyeti’nde ana muhalefet konumunda. 

Partinin lideri Mary Lou McDonald da İsrail’in Gazze’de yürüttüğü askeri operasyonlarla uluslararası hukuk kurallarını ihlal ettiğini söylemişti. “Çocuklar ve kadınlar dahil binlerce sivilin öldürüldüğü bu saldırı asimetrik nitelik taşımaktadır” diyen McDonald, bir an evvel ateşkes sağlanması gerektiğini belirtmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir