Kira anlaşmazlığında yeni dönem

Son yıllarda Türkiye’ye gelen düzensiz göçmenlerin de etkilediği ev kiralarındaki fahiş fiyat artışları, önüne geçilemez hale geldi. Ev sahipleriyle kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar mahkemelerin yükünü artırdı.

Avukatlar kira anlaşmazlığı davalarında büyük artış yaşandığına dikkat çekerken, kirayı arttıran ve buna karşı çıkan kiracı arasındaki yaşanan krizin davaya dönüşmesinden önce artık araya arabulucu girecek.

Milliyet’ten Elif Altın’ın haberine göre, konut sahibi ile kiracı arasındaki uyuşmazlıklar için dava açmadan önce arabuluculuğa başvurmak 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren zorunlu hale gelecek.

DAVA SAYISI PATLADI

Konuyla ilgili Gayrimenkul uzmanı avukat Mustafa Nazif Yıldız Milliyet’e konuştu. Avukat Yıldız, şunları söyledi:

“5 Nisan 2023 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanan 7445 sayılı kanuna göre artık kira ilişkisinden doğabilecek uyuşmazlıklar dava şartı arabuluculuk kapsamına alınacak. Düzenleme 1 Eylül tarihinden itibaren geçerli olacak. Böylece dava açılmadan önce arabuluculuk yolunun tüketilmesi gerekecek. Ancak kiralanan taşınmazların ilamsız icra yoluyla tahliyesi hükümleri hariç tutulacak. Kira ilişkisinden doğan bir talebi olan her taraf arabuluculuğa başvurabilecek.”

Son dönemde hızlı artan kira fiyatlarının ev sahibi ile kiracıları karşı karşıya getirdiğini söyleyen Yıldız, “Dava sayılarında adeta patlama yaşanıyor. Bu nedenle yargının iş yükünde de muazzam bir artış var. Maalesef bu durum bazen ceza davalarına bile konu olabilecek olayları doğuruyor” diye konuştu.

SONRA MAHKEME

Yeni düzenleme ile tarafların arabulucuya gideceklerini söyleyen avukat Yıldız, “tarafları arabulucuda anlaşamadıkları durumda düzenlenen tutanakla mahkemeye gidebilecekler. Arabuluculuk, tarafların bizzat katılımıyla yürütülen bir süreç. Bu nedenle arabulucu tarafından yapılan ön görüşme sonrası belirlenecek toplantı gününde uyuşmazlığın taraflarının veya vekillerinin katılımı gerekiyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*