Dolar/TL haftaya rekor seviyeden başladı

Investing.com – Dolar/TL haftaya rekorla başladı.

Geçtiğimiz haftayı 19,0450 seviyesinden tamamlayan dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı ve önceki dakikalarda kısa süreliğine 19,3452’ye çıkarak rekor tazeledi.

2022’de %40 kadar yükseliş yaşayan kur, 2023’e 18,70 seviyesi civarında başladı ve yılın ilk çeyreğinde sınırlı oranda artış gösterse de seviye olarak zirveyi gördü.

Euro/TL kuru, geçen hafta 20,81 seviyesini aşarak tarihi yüksek seviyeyi görmesinin ardından yeni haftaya 20,54 seviyesinden başladı.

Risk iştahı düşük

Son haftalarda bankacılık krizi nedeniyle risk iştahında azalma oldu. Geçtiğimiz hafta ABD, İsviçre ve İngiltere merkez bankaları yüksek belirsizlik ortamında enflasyondaki yükseliş nedeniyle faiz artışlarına devam ettiler. TCMB ise depremin etkilerinin takibi için faizi sabit tutma kararı aldı.

Geçtiğimiz hafta kısmen toparlanma gösteren risk iştahı, yeni haftanın ilk işlem gününde jeopolitik riskler nedeniyle zayıf kaldı.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Belarus’a nükleer silah konuşlandırabileceklerini açıklaması güvenlik risklerini yeniden artırdı.

Asya’nın negatif açılış yaptığı haftaya Avrupa’nın da negatif başlaması bekleniyor. Eğer jeopolitik gelişmeler fiyatlamada öne çıkarsa dolarda alımlar söz konusu olabilir. Bu olasılıkta da dolar/TL’de gün içi fiyatlanmada yeni seviyeler görülebilir.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir